Yangına Dayanıklı Sertifikalı Şaft Kapağı (Tesisat Şaft Kapağı)

 

şaft kapağı

Yangına Dayanıklı Şaft Kapağı Nedir? & Kullanım Alanları

Yangına dayanıklı şaft kapağının en önemli faydalarından biri, alev ve dumanın yayılmasını yavaşlatmasıdır. Bu ürünler tipik olarak belirli yangına dayanıklılık standartlarını karşılamak için test edilmiş ve onaylanmış malzemeler ile üretimi gerçekleşir. Örneğin, belirli bir saat boyunca yangına dayanıklılık için derecelendirilebilirler, bu da alevlerin ve dumanın yayılmasını bu süre boyunca yavaşlatabilecekleri anlamına gelir.

Yangına dayanıklı sertifikalı şaft kapağının bir diğer önemli faydası da duman ve zehirli gazları muhafaza edebilmesidir. Bir yangın sırasında, duman ve zehirli gazlar asansör boşluğundan veya merdiven boşluğundan hızla yayılarak insanların binayı boşaltmasını zorlaştırır. Yangına dayanıklı sertifikalı şaft kapağı, bu gazların tutulmasına yardımcı olarak dumanın solunması riskini ve diğer sağlık tehlikelerini azaltır.

Bu güvenlik avantajlarına ek olarak, yangına dayanıklı şaft kapakları da bir binaya verilen zararı en aza indirmeye yardımcı olur. Bir yangın sırasında alevler ve duman, bir binanın yapısının yanı sıra elektrik ve HVAC sistemlerinde de büyük hasara neden olabilmektedir. Özellikle endüstriyel tesislerde veya otel gibi işletmelerde sertifikalı şaft kapağı kullanımı bu sistemlerin korunmasına yardımcı olur, genel onarım maliyetini düşürür ve bir binanın hizmet dışı kaldığı süreyi en aza indirger. Firmamız Oteller için şaft kapağıEndüstriyel tesisler için şaft kapağı ve diğer yapılar için hizmetlerini yangın dayanım mevzuatına uygun olarak vermektedir.

Binaların Korunmasında Şaft Kapaklarının Önemi

Yangın kapıları, yangın durumunda binaların güvenliğini sağlamada çok önemli bir rol oynamaktadır. Alevlerin ve dumanın yayılmasını yavaşlatmak için bir bariyer görevi görerek bina sakinlerine ve itfaiyecilere binayı boşaltmak veya yangını söndürmek için daha fazla zaman tanırlar. Ancak yangına karşı tek koruma yangın kapıları değildir, şaft kapakları da bu konuda oldukça önemli bir rol oynamaktadır.

Şaft kapağı, binalardaki asansör boşluklarını, merdiven boşluklarını ve diğer açıklıkları kapatmak için kullanılan koruyucu bir bariyerdir. Bu açıklıklar, alevlerin ve dumanın tüm binaya hızla yayılmasına izin verebileceğinden, önemli bir yangın tehlikesi oluşturur. Bununla birlikte, yangına karşı dirençli olacak şekilde tasarlanmış bir şaft kapağının kullanımı yangının bu açıklıklardan yayılma riskini büyük ölçüde azaltır.

TSE’ye göre Şaft Kapakları

Türkiye’de de yangına dayanıklı şaft kapakları için özel Türk Standartları bulunmaktadır. Bu standartlar, ürünlerin belirli güvenlik ve performans gereksinimlerini karşılamasını sağlamak için mevcuttur. Ürünlerimiz TSE (Türk Standartları Enstitüsü) TS EN 1634-1 standardını sağlamaktadır. Bu standart, şaft kapaklarının yapımını ve yangına dayanıklılığını, bunların montajı ve bakımı ile ilgili gereklilikleri kapsamaktadır.

Ürünlerimizin Teknik Özellikleri ve Kullanım Alanları

Firmamızın yangına dayanıklı ve sertifikalı şaft kapakları Erdemir A1 Kalite 1,5 mm ve kanatları 1+1 mm DKP sacdan imal edilmektedir. Kendi eşiklerine ve 70 mm kanat kalınlığına sahiptirler. Yangına dayanıklılık sınıfına uygun özel ısı yalıtım malzemesi ile doldurulmuştur. Şaft kapaklarımız TS-EN 1634-1 standartlarına göre test edilmiş ve yangına dayanıklılık sertifikasına sahiptir.

Ayrıca Ön Daire İstasyonu Şaft Kapağı İmalatı, Banyo Tipi Asma Tavan Şaft Kapağı İmalatı, Mutfak Tipi Şaft Kapağı İmalatı gibi farklı uygulamalarda kullanılan özel imalat kuyu kapağı çözümleri de sunmaktayız. Ayrıca, üçgen anahtarlı ana kilit, silindir bağımsız veya ana anahtarlı ve mandallı tip mil kapaklı gibi farklı kilit türleri çeşitlerimizde mevcuttur.